Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Ümmü Gülsüm Durmuş, kariyerine Ülke TV’de muhabir olarak başladı. Altı yıllık bir yolculuğun ardından dijital içerik platformu olan GZT’ye geçerek dijital alanda içerikler üretmeye devam ediyor.

Sosyal medyada yayınlanacak olan bir proje hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin için olmazsa olmaz adımlar nedir?

Sosyal medya çok hassas bir alan. Her içerik için mutla ön hazırlık yapıyoruz, ardından içeriğimizi hazırlıyoruz. Son kontrollerin ardından yayına alıyoruz. Doğruluğu teyitlenmemiş hiçbir şeyi yayına vermiyoruz.

Sahada muhabirlik yaparken yaşadığınız en ilginç olay neydi?

Afganistan, benim için büyük bir gazetecilik deneyimiydi. Kırbaçlanmaktan son anda kurtulmuştuk. Sürekli bir kaos hakimdi bölgede. Çok dikkat etmemiz gerekiyordu.

Savaş ya da doğal afetlerin gerçekleştiği yerlere gittiğinizde, haber sunarken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle dikkat edilmesi gereken etik kurallar var mıdır?

Soğukkanlı olmaya çalışıyorum. Hangi alana gidersem gideyim genelde duygularımı yansıtmıyorum. Afetler beni çok olumsuz etkiliyor. Bazen kontrolümü kaybetme noktasına geliyorum ama içimde tutuyorum çoğu şeyi. 

Yeni medya gazetecileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Beğenerek takip ettiğiniz yeni nesil gazeteciler var mı?

Dijital medya ve içerik üreticilerinin giderek kaliteli içerik ürettiklerini düşünüyorum. Genel olarak çoğunu takip ediyorum.

En çok hangi platformda haber yapmaktan keyif alıyorsunuz? (Instagram, YouTube, televizyon vs.)

Televizyonda altı yıl çalıştım. Rejisinden haber merkezine her bölümünde bulundum. Açıkçası televizyona içerik üretme konusunda doyum noktasına ulaştığımı düşünüyorum. Sosyal medyada daha verimli olduğumu düşünüyorum, özellikle de Youtube çok önemli.

Yeni medyanın hızlıca yalan haber üretmesini ve yayması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sosyal medya kullanıcıları, bir haberin doğru olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmeliler?

Pek çok kaynağı takip etmeliler. Tık tuzağı diye bir şey var. İçerikle alakasız başlıklar, iddialar yer alıyor. Bunları tabii ki doğru bulmuyor ve yapmıyorum.

Gazetecilik ve medya öğrencilerine “bu sektör öldü” deniliyor ve haliyle demotive ediliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yeni nesil gazeteciler için vermek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Sektör ölmüyor sadece mecrası değişiyor. Ben televizyonda yaptığım içerikleri şu an dijitalde yapıyorum. Üstelik televizyonun da kolay kolay biteceğini düşünmüyorum.