Skip to main content

Hepimizin önemli bir mülakat öncesinde tüyolara ihtiyacı vardır. Pek tabii iş görüşmelerinden ve mülakatlardan önce stres hissetmek normaldir. Şimdi vereceğimiz tavsiyeler ile mülakat sırasında stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

Yeni bir bakış açısı elde edin

Mülakatı bir sınav gibi görmek yerine, işle ilgili daha fazla bilgi edinmek, profilinizin ve beklentilerinizin şirketinkilerle aynı olup olmadığını görmek için bir fırsat olarak düşünün. Böylece mülakatı yapan kişi ile denge yakalanabilir. Bakış açınızı değiştirdiğinizde iki profesyonel arasındaki görüşmede kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Şirket hakkında bilgi sahibi olun

Mülakat öncesi şirket hakkında bilgiler edinin. Sosyal medya hesaplarına ve web sitesine göz atın. Gelebilecek sorulara hazırlanın, gelebilecek sorulara karşın net cevaplarınız olsun.

Prova yapın

Aynanın karşısında kendinizle bir mülakat simülasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Böylece biraz olsun rahatlayabilirsiniz. Ayrıca gelebilecek sorulara çalışın ve cevaplarınızı hazırlayın.

Hazırlıklı olun

Mülakat gününden önce ulaşım planınızı yapın. Trafik gibi problemleri göz önünde bulundurarak görüşme saatinden en az 30 dakika önce orada olacak şekilde kendinizi hazırlayın. Ayrıca kıyafetlerinizi de hazır etmeyi unutmayın. Gideceğiniz şirkete uygun giyinmelisiniz.

Hazırsınız! Mülakat için gittiğiniz kuruma geldiniz ve mülakat vaktini bekliyorsunuz. Sakin olun ve derin nefesler alın. İlk veya son görüşmeniz olmayacaktır. Rahatlayın ve içeri girdiğinizde kendinizden emin olun. Başarılar dileriz!

Kaynak: Youthall