Skip to main content

Molped, 18-25 yaş arasındaki kadınları, hedeflerinin önündeki engelleri kaldırmak için 12 haftalık bir eğitim yolculuğuna çıkaracağı Kız Sözü Akademi Projesi’ni hayata geçirdi.

Hijyenik ped markası Molped’in kadınların hedeflerini, hayallerini ve kendilerini keşfederek geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmak amacıyla hayata geçirdiği Kız Sözü Akademi’ye başvurular tamamlandı. 18-25 yaş arası 250 kadının eğitim göreceği akademi için toplamda 4554 başvuru yapıldı.

Projeye, Türkiye’nin her bölgesinden ve Almanya, Kazakistan, Azerbaycan, Suriye gibi ülkelerden de yoğun ilgi gösterildi. Başvurularda yüzde 30 ile İstanbul öne çıkarken bu ili yüzde 13 ile Ankara ve yüzde 7 ile İzmir izledi. İlkokuldan yüksek lisansa kadar çok çeşitli eğitim seviyesinde başvurunun geldiği seçmelerde yüzde 59 oranla lise, yüzde 25 ile lisans ve yüzde 12 ile ön lisans mezunları ilk üç sırayı paylaştı.

Başvurularda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı

Başvurularda, kadınların kariyer ve gelecek hedefleri ile ilgili bazı çarpıcı sonuçlar da ortaya çıktı. Bu sonuçlara göre; Kız Sözü Akademi’ye başvuran kadınların yüzde 75’i kariyer ve gelecek hedefleri konusunda ilerleme kaydedip hedeflerine ulaşma konusunda yetkin olmadığını düşünüyor. Yine yüzde 65’i de çevresindeki insanlara göre imkan ve fırsat açısından geride kaldığı kanaatinde.

Cinsiyetin meslek seçimi ve kariyer planlama konularında önemli bir kriter olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 40. Ayrıca cinsiyetinden dolayı kariyeriyle ilgili engellere maruz kalacağını düşünenlerin oranı da yüzde 32.

Yaptıkları planların gerçekten istedikleri kariyer ve geleceği elde etmeleri konusunda yardımcı olmadığını söyleyen kadınların oranı yüzde 64 iken, başvuru yapanların yüzde 45’i de kendi geleceği için kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik olarak neleri önceliklendirmesi gerektiğini bilmiyor.

Uzmanlar eğitim

Kadınlara, kendilerine olan güvenleriyle hedeflerine ulaşabilecekleri konusunda destek olmak üzere hayata geçirilen Molped Kız Sözü Akademi’ye seçilen 250 aday, 19 Nisan’da eğitimlere başladı. Prof. Dr. Sinan Canan yönetimindeki AçıkBeyin’in alanında uzman eğitmenleri rehberliğindeki 12 haftalık eğitimde; “İnsanın Fabrika Ayarları, Bilimsel Düşünce, İletişim ve İfade Eğitimi, Kişisel Markalaşma, İş Hayatında Kadın, Aşık Beyin, Bir Beynin İnşası, Yeni Dünyanın Cesur İnsanı” gibi konular ele alındı.