Skip to main content

Marmaris’te çıkan orman yangını, devletin tüm kurum ve kuruluşlarının mücadelesi sonucunda kontrol altına alındı. Bölgede yer yer soğutma çalışmaları devam ederken Jandarma Havacılık Başkanlığı’na ait helikopterlerden birini kullanan pilotun Yarbay Hülya Eker olduğu öğrenildi. Jandarmanın ilk ve tek kadın pilotu olan Yarbay Hülya Eker, 17 saatlik uçuş ve 100’e yakın atışla alevlerle mücadele ederek görevini başarıyla tamamladı.

Marmaris’te 21 Haziran’da Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başlamış, alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılmıştı. Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve çok sayıda orman işçisi ile müdahale edildi. Gönüllü isimlerin yanında Marmaris Jandarma Genel Komutanlığı da 12 helikopterle yangında görev aldı. Görev alan isimler arasında jandarmanın ilk ve tek kadın pilotu Yarbay Hülya Eker de vardı. Kendisi, üç gün boyunca yaklaşık olarak 100 ton su atımı yaparak büyük bir başarı elde etti ve soğutma çalışmalarına da katıldı.

İç İşleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınladığı basın açıklamasında yer Eker için şu açıklamalarda bulunuldu: “Yeşil vatanı korumak amacıyla canla başla yürüttüğü görevinin gururunu yaşayan Eker’in helikopterli soğutma çalışmasına katıldı. Eker, Jandarmanın 2003 yılında da yangın söndürme faaliyetlerine katıldığını belirtti. Marmaris’te geçen yıl yaşanan orman yangınında bin saat uçarak yangın söndürme faaliyetlerinde etkin rol oynadıklarını aktaran Eker, bu sene de yıl da 12 helikopterle 750 saat uçuş gerçekleştirdiklerini kaydetti.”

İlk ve tek jandarma pilotu olan Eker, göreviyle ilgili hayallerinin gerçek olduğunu dile getirdi. Ardından da ”Başta operasyonel faaliyetler olmak üzere birçok alanda görev yaptım. Orman yangını görevi benim için özel bir görevdi. Yangın faaliyetlerinde görev yapıp kontrol altına alınmasında katkım olduğu için onurluyum, gururluyum. Operasyonel faaliyetlerde fedakarca nasıl görev yapıyorsak orman yangını gibi her konuda da milletimizin, yanında ve emrindeyiz.” sözlerini ekledi.

1996 yılında Harp Okulu’na başladığı yıl pilot olmaya karar veren Eker, 2003 yılında da yangın söndürme operasyonlarında yer almış. Marmaris Jandarma Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl meydana gelen yangında da yaklaşık olarak bin saat boyunca yangın söndürme faaliyetlerinde bulundu. Marmaris Jandarma Müdürlüğü bu sene ise yaklaşık olarak toplam 750 saat uçuş gerçekleştirdi.

Kaynak: İç İşleri Bakanlığı