Neoklasik müziğin Türkiye’deki genç temsilcilerinden olan Büşra Kayıkçı, çocuk yaştan itibaren piyano, bale ve resim alanında eğitimler aldı. Mimarlık fakültesinde aldığı lisans eğitiminin ardından ise tasarımcı kimliğinin verdiği ilhamı piyano eğitimiyle birleştirerek kompozisyon çalışmalarına başladı.

Minimalist, neoklasik ve ambient tarzda eserlerden oluşan ilk albümü ‘Eskizler’ i 2019 da bağımsız olarak yayınlayan Kayıkçı, ikinci albümü Tuna’yı, piyano tasarımcısı David Klavins’in Macaristan’daki atölyesinde Nils Frahm için özel olarak üretilen Una Corda isimli özel tasarım piyanoda kaydetti.

Diğer bir teklisi olan ‘Doğum’ ise bu yıl New York Theatre Ballet dans okulunun modern dans gösterisinde kullanıldı ve bu işbirliği The New York Times gazetesinde yer aldı. Kayıkçı, geçtiğimiz Eylül ayında 27. İstanbul Caz Festivali kapsamında, genç caz finalisti olarak, ilk kez kendi özgün eserleriyle sahne aldı.

Sosyal medyada gündem oldu

Piyanist Büşra Kayıkçı’nın, sosyal medya hesabında 27. İstanbul Caz Festivali’nde genç cazcılar arasına seçildiğini duyurduğu paylaşıma bazı kullancılardan tepkiler gelmiş; “Müslüman’ın cazla alakası ne?” yorumları yapılmıştı. Büşra Kayıkçı gelen tepkiler üzerine, “Destekler ve tebrikler için çok teşekkür ederim. Geri kalanlarıyla ilgilenmiyorum” demişti.

Bunlardan birisi de Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 27. İstanbul Caz Festivali’nde finale kalan piyanist Büşra Kayıkçı’ya yönelik tepki çeken bir paylaşımda bulundu.

Kayıkçı’nın caz festivalinde finalist olmasını “kıyamet alameti” diye yorumlayan Sofuoğlu, “Kaçtır söylüyorum: Bunlar bizden değiller ve bunların erkek versiyonlarını da bizden sanmayın!” ifadelerini kullandı.

“Büşra müzik dünyasının insanı olarak ilerlemeli.”

Ünlü piyanist Fazıl Say ise gelişmelere karşı sessiz kalmadı ve Büşra Kayıkça’ya destek oldu:

Büşra etrafındaki ‘o mahalle bu mahalle’ tartışmasını bir kenara bıraksınlar, ve şunu unutmasınlar ‘müzik insanın kendini ifade etme şeklidir. İzin verin, sanatını yapsın. Kendini iyi ilerletmesi için, daha çok üretmesi için müziği iyi bilen yol göstericileri onun en büyük yardımcısı olur. Hiç bir siyasete malzeme edilmemesini dilerim. Siyaset, müzikten uzak durmalı. Sansür gibi suistimal de doğaya aykırı.

Kayıkçı’nın çok yetenekli olduğunu düşündüğünü belirten Say, “Önemli olan müzik sevdasıdır, tutkudur, emektir. Bunu hissediyorum.” açıklamasında bulunarak Kayıkçı’yı müzik severlere dinlemeleri için tavsiyede bulundu.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Senfonisi Orkestrası, T24