Skip to main content

Avustralya’da İşçi Partisinden Senatoya seçilen Fatima Payman, parlamentoya giren en genç üçüncü politikacı olmakla beraber ilk başörtülü kadın oldu.

27 yaşındaki Fatima Payman, Batı Avustralya senatosunda tarih yazıyor. Canberra Times’ın yaptığı habere göre; Avustralya’nın en yeni senatörü Fatima Payman, parlamentoya seçilen ilk Afgan doğumlu ve başörtüsü takan ilk seçilmiş temsilci oldu. Payman, Batı Avustralya Senatosu oylamasında İşçi Partisi’ne %6,92 ve Liberal partiye karşı %9,24’lük bir galibiyet sonrasında seçilerek Avustralya tarihinin en genç üçüncü ve görevdeki en genç senatörü oldu.

Avustralya Seçim Komisyonu, Batı Avustralya eyaleti için 27 yaşındaki Payman’ın galibiyetini doğruladı. Batı Avustralya’da senatoda üç sandalye kazanan hükümetin, üst mecliste 26 sandalyesi olacak ve yasayı geçirmek için Yeşiller’in 12 oyu üzerine bir küçük parti veya bağımsız oyu gerekli olacak. Seçim Komisyonunun sonuçları paylaşmasının ardından açıklama yapan Payman, yeni görevine seçilmekten “onur ve ayrıcalık” duyduğunu söyledi.

“Farklı geçmişlerden daha fazla insan siyasete dahil olmalı”

Önceliklerinin “farklı geçmişlerden daha fazla insanı siyasete dahil etmek, erken çocukluk eğitimini iyileştirmek ve iklim değişikliğini ” içereceğini söyleyen Payman, Avustralya’da yaşayan mültecilerin aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmesini engelleyen geçici vize düzenlemelerini inceleyeceğini ekledi. Avustralya’nın çeşitliliğini ve birlik içindeki gücü gösterdiğini söyleyen Payman, ayrıca başörtüsü takmayı normalleştirmek istediğini de ekledi.

“Senatoya başka bir Müslüman kadının katılması harika.”

Seçilen senatör, alt mecliste Ed Husic ve Anne Aly ile birlikte İşçi Partisi hükümetindeki üç Müslüman Avustralyalı’dan biri oldu. Bu galibiyet, Payman’ın ilk başörtülü parlamenter olma hedefini gerçekleştirdi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Başbakan Yardımcısı Patrick Gorman, Twitter üzerinden, Payman’ı tebrik etti. Yeşiller Partisi Senatörü ve aynı zamanda ilk Müslüman kadın senatör Mehreen Faruqi de “Senato’ya başka bir Müslüman kadının katılması harika.” ifadesini kullanarak, Payman’ı kutladı.

Facebook’ta yaptığı açıklamada Payman, insanlara sevgileri ve destekleri için teşekkür etti.

Fatima Payman Kimdir?

1995 yılında Afganistan’da dünyaya gelen Fatima Payman; Afganistan milletvekili dedesi gibi politikacıdır. İşçi Partisi üyesi olarak 20 Haziran 2022’de Batı Avustralya Senatosu’na seçilen Payman, 1 Temmuz 2022 Cuma günü itibariyle görevine başlayarak; Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtüsü takan Müslüman kadın politikacı olmuştur.

Eczacılık mezunu olan Payman’ın tıbba yönelmesi beklenirken herkesi şaşırtarak siyasete girmiş; antropoloji ve sosyoloji alanında lisans derecesine ve Farmasötik Bilimler Yüksek Lisans Diplomasına sahip olmuştur.

Payman, 2018 yılında Birleşik İşçi Sendikası’na organizatör olarak katıldı ve aynı zamanda babasının çeşitli işlerde deneyimlediğini gördüğü sömürü nedeniyle katıldığı her iki kuruluş olan Genç İşçi WA’nın başkanı oldu. Ayrıca Edmund Rice Center WA’da program koordinatörü ve Pierre Yang için seçmen memuru olarak çalıştı. Payman aynı zamanda, Avustralya İslam Koleji Yönetim Kurulu üyesidir.

Başarılı eğitim ve kariyerinin arkasında, oldukça zorlu bir çocukluk geçirmiştir. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Pakistan’a gitmek için Taliban’dan kaçan Payman’ın babası, 1999’da tekneyle Avustralya’ya geldi. Göçmenlerin gözaltında tutulduktan sonra, eşi ve dört çocuğunun göçüne sponsor olabilmek için güvenlik görevlisi, mutfak görevlisi ve taksi şoförü olarak çalıştı. Ailenin geri kalanı 2003 yılında, o sekiz yaşındayken Avustralya’ya geldi ve Perth’e yerleşti. Avustralya’dayken annesi sürücü kursu veren bir iş kurdu. 2018 yılında ise lösemiye yakalanan babasını kaybetti.

Kaynak: Canberra Times, TRT Haber