Skip to main content

“CV’mi nasıl hazırlamalıyım?”, “CV’me neleri koymam gerek?”, “CV düzeni nasıl olmalı?” sizde kendinize bu soruları sormaya başladıysanız doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. İşte CV’nizi hazırlarken sizlere yol gösterebilecek püf noktaları sizin için derledik.

Temel Bilgiler

Bazı konulardaki temel bilgilerin olduğu bölümler her CV’de bulunmalıdır. Bunlar; kişisel ve iletişim bilgileriniz, aldığınız eğitim, iş ya da staj geçmişiniz, becerileriniz, ilgi alanlarınız ve referanslarınız.

Etkili Tasarım

Sunum her şeyde olduğu gibi CV’niz için de önemlidir. Tasarımı göz yormamalıdır, düzenli olmalıdır. Ayrıca CV’niz karmaşık gözükmemelidir. Unutmayın CV’nize bakan biri için ilk 7 saniye çok önemlidir ve araştırmalara göre CV’nizin orta üst bölümü en dikkat çeken noktadır.

İşe Göre CV

Başvurduğunuz işin gerekliliklerine uygun olacak şekilde CV’nizi değiştirebilir, o işe uygun olan yeteneklerinizi öne çıkarabilirsiniz. Mesela, bir şirketin sosyal medya departmanına başvurursanız, potansiyel işvereninizin geçmişte çevirmenlik yaptığınızı bilmesine gerek yoktur.

Beceriler ve Deneyimler

Beceriler ve deneyimler, işverenler ve İK departmanları için en önemli kısımlardandır. Becerilerinizi doğru bir şekilde açıklamalısınız. Deneyimlerinizi de özet bir şekilde CV’nize eklemelisiniz.

Referans

Referanslarınız daha önce çalıştığınız kurumlardan olmalı ve CV’nizde belirttiğiniz becerilerinize kefil olmalıdır.

Güncellik

CV’nizi güncel tutmanız en önemli konulardan biridir. Başvurularınızdan önce CV’nize göz atmanızda ve değişiklikler yapmanızda yarar var.

Kaynak: Youthall